773 163 895

Volejte Po–Pá, 8:00–16:00

Poradce: Jak se správně holit?

Holení nemusí být jen nepříjemná povinnost a podrážděná pleť. Holení vousů není těžké, jen si stačí osvojit správný postup a používat k tomu kvalitní nástroje. Hladce oholená tvář Vám dodá na mladistvém vzhledu, upravenosti a důvěryhodnosti. A nezáleží na tom, zda se holíte kvůli sobě, manželce a nebo zaměstnání.

  • Magazín

23.07.2024

Poradce: Jak se správně holit?

Autor: Michal Byrtus - 3 minuty čtení

Co je k holení potřeba?

Základem je kvalitní holicí strojek. Je třeba si uvědomit, že holicí strojek vydrží dlouhou dobu a tak se na něm nevyplatí šetřit. Vaše oholení bude takové, jak kvalitní je Váš holicí strojek. Je jedno, jestli Vám sedí klasický na žiletky, břitva a nebo dnes moderní holicí strojek s více břity (např. Mach 3). Ale rozhodně se vyplatí do něj zainvestovat.

Mokré holení

Další častou chybou je používání levné pěny na holení ve spreji. Mnoho gelů a pěn na holení obsahuje alkohol, který vysušuje pokožku a uzavírá póry. Navíc alkohol nezadržuje pro holení tolik potřebnou vodu a právě naopak pomáhá k jejímu rychlejšímu odpařování a zanechává pokožku suchou a napjatou. Používejte pouze opravdu kvalitní mýdla na holení, u kterých platí, že čím déle je necháte působit, tím bude lehčí se oholit. Navíc mýdla neobsahují alkohol a žádné konzervační látky, takže nedráždí pleť.

Po holení je třeba se o pokožku pořádně postarat. Krvácení je dobré zastavit kamencem. Voda či balzám po holení by neměly obsahovat alkohol. Přípravky obsahující alkohol by totiž neměly být nanášeny na kůži ihned po holení, protože vysušují pokožku. Dobrý balzám po holení bez obsahu alkoholu jemně hydratuje a napomáhá regeneraci pokožky. Kolínskou vodu můžete aplikovat za ušní lalůčky a na nebo na krk tam, kde jste se neholili.

Co je k holení potřeba?

Nejlepší doba k holení je večer, kdy je pokožka nejméně náchylná. Před holením je dobré vousy ohřát buď teplou vodou nebo teplým ručníkem. Štětku namočte do horké vody a na povrchu mýdla vytvořte jemnými krouživými pohyby hustou, horkou a bohatou pěnu. Pěna by měla být nanášena štětkou na obličej proti směru růstu vousů, aby tak vyzdvihla vousy a připravila je na holení. Doporučujeme se holit zásadně ve směru růstu vousů. Jednou rukou držte kůži napnutou a druhou rukou držte holicí strojek nebo břitvu a klouzavými pohyby holte. Během holení udržujte holicí strojek nebo břitvu čistou častým oplachováním vodou.

Nejprve oholte tváře, pak krk a nakonec knírek a bradku. Vousy na bradě a knírek jsou nejsilnější a trvá tak nejdelší dobu než se zjemní mýdlem. Po holení si opláchněte obličej studenou vodou, abyste odstranili zbytky mýdla a aby se pokožka stáhla. Studená voda pomáhá osvěžit pleť, chrání ji před nečistotami a zacelí drobná škrábnutí. Lehce poklepejte tvář suchým ručníkem a jemně vmasírujte balzám po holení na tvář. Pokožka je po holení velmi citlivá, takže nikdy tvář netřete, nedrhněte ani neškrábejte. Holením obvykle odstraníte společně s vousy i vrchní část pokožky a tření tak způsobí podráždění. Teď už si jen stačí Vaši perfektně oholenou tvář prohlédnout v zrcadle. :-)

Zpět na články